Forum SMF zosta?o uruchomione!

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi / Wyświetleń Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
1206 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Luty 24, 2014, 09:58:52 pm
wysłana przez szprycha
0 Odpowiedzi
1549 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 08, 2013, 05:40:46 pm
wysłana przez Artur

 

Normalny wątek
Gorący wątek (Więcej niż 15 odpowiedzi)
Bardzo gorący wątek (Więcej niż 25 odpowiedzi)

Zamknięty wątek
Wątek przyklejony
Ankieta


* Trądzik różowaty, a nużeniec ludzki (Demodex folliculorum)

Demodex folliculorum to łacińska nazwa nużeńca ludzkiego, który może być przyczyną zaognienia się objawów trądziku różowatego. To małe roztocze mimo, że nie widoczne gołym okiem może okazać się niezwykle kłopotliwe dla osób z tak delikatną cerą jak trądzikowcy różowaci. Dlatego też ważne jest by wiedzieć o nim jak najwięcej, a w szczególności jak go zdiagnozować i jak z nim walczyć.

To małe stworzonko ma długoś około 0,3mm i żyje zaledwie 3 tygodnie. Zapłodniona samica może złożyć około 20 jaj z których wylęgają się larwy, które nazywamy nimfami. Warto również wiedzieć, że nużeniec nienawidzi słońca i światła dlatego też w ciągu dnia zagrzebuje się w skórę i wychodzi na żer w ciągu nocy. Odżywia się łojem i przesączem osocza krwi.

Jest bardzo rozpowszechniony na świecie i szacuje się, że około 20% całej populacji jest jego nosicielami. Z kolei jeśli chodzi o osoby z trądzikiem różowatym to może go posiadać nawet 95% z nich.

Samo badanie na obecność nużeńca jest dosyć proste, szybkie i bez bolesne, ale musi zostać przeprowadzone w laboratorium. Polega ono na pobraniu kilku rzęs i zeskrobaniu naskórka z twarzy, które następnie trzeba bardzo dokładnie obejrzeć pod mikroskopem. Całość nie powinna trwać więcej niż 20 minut.

Jeśli chodzi o leczenie to mogę powiedzieć tylko tyle, że skuteczne okazuje się przemywanie twarzy olejkiem z drzewa herbacianego. Niestety (albo stety) okazało się, że należę do tych pięciu procent osób z trądzikiem różowatym, które nie są zarażone demodex em. Dlatego też niestety nie do koćńa wiem jak się go leczy. Najlepszym sposobem zapewne będzie skontaktowanie się z dermatologiem, który specjalizuje się w walce z tym roztoczem i umówienie się na konsultacje.